A Morton-féle ideggyulladás, más néven Morton-féle neuróma, a láb és a lábujjak idegeivel kapcsolatos orvosi probléma, vagy inkább azok elnyomásával kapcsolatos probléma. Nevét Dudley J. Mortonról, az amerikai ortopéd sebészről kapta, aki először írta le ezt az állapotot. A Morton-féle ideggyulladás meglehetősen gyakori szövődmény és hozzájárulhat bizonyos lábproblémákhoz. Nézd meg velünk a problémát!
Mi történik a lábbal a Morton-féle ideggyulladáskor?
Ez egy fájdalmas állapot, amely a talpat érinti, leggyakrabban a harmadik és a negyedik lábujj közötti területet. Ezeken a pontokon a szövet megnagyobbodik az egyik ideg körül, amely a lábujjakhoz vezet. Ez az ideg elnyomását, éles és égő fájdalmat okoz a talpban és gyulladás alakul ki. Szúró, égő, bizsergő érzést vagy akár zsibbadást érezhetsz az érintett lábujjakban.
A Morton-féle neuróma tünetei
A Morton-féle neuróma esetén a tünetek első pillantásra nem láthatók, mint például a kalapácsujj esetében. Mikor kell figyelni, vagy mit jelent az idegi elnyomás?
- Úgy érzed, mintha egy sziklán állnál cipőben
- Égő fájdalom a talpban, amely általában a lábujjakra is kiterjed
- Bizsergés vagy akár zsibbadás a lábujjakban
- A bőrkeményedések vagy hólyagok gyakori megjelenése a talpon, mind gyaloglás, mind futás után
- A lábfej és a boka instabilitása a megfelelő futófelület használhatóságának hiánya miatt
- A láb relaxációja és a fájdalomcsillapítás csak a cipő eltávolítása után következik be
A Morton-féle neuróma fő okai
Amint fentebb megjegyeztük, a Morton-féle ideggyulladást a lábujjak csontjai közötti ideg irritációja okozza. Ennek a gyulladásnak a leggyakoribb oka a lábujjakra, a köztük lévő idegekre és a láb talpára gyakorolt túlzott nyomás. Bizonyos gyakori tevékenységek okozhatják és hozzájárulhatnak a kialakuláshoz. Ezek a következők:
- Magas sarkú cipő vagy nagyon keskeny cipő viselése, ahol a lábujjak össze vannak nyomva
- Olyan tevékenységek, amelyek nagy nyomást gyakorolnak a talpra, ami sajnos magában foglalja a futást is
- Olyan foglalkozások, amelyek megkövetelik, hogy egész nap talpon legyél
- Bizonyos lábrendellenességek, amelyek befolyásolják a láb megfelelő működését − lúdtalp, ívelt lábfej, kalapácsujjak, bütykök vagy lábsérülések eredményei
Hogyan lehet kezelni a Morton-féle neurómát?
A kezelés magában foglalja a korai diagnózist és a probléma okára való összpontosítást. A fájdalomcsillapító szedése rövid távú enyhülést nyújthat, de nem fogsz megszabadulni a gyulladástól, és a futás inkább megpróbáltatás lesz, mint öröm. Amint észreveszed a Morton-szindróma tüneteit, menj orvoshoz. Minél hamarabb diagnosztizálja orvosod a Morton-kórt és elkezdi a kezelést, annál hamarabb fogja újra jól érezni magát a lábad.
Milyen kezelési lépéseket javasolhat orvosod, hogy a következő lépések fájdalommentesek legyenek?
1) Válts keskenyről széles lábbelire
A széles szerkezetű cipők enyhíthetik az érintett idegre nehezedő nyomást azáltal, hogy több helyet biztosítanak elöl, és jobban elosztják a súlyodat, amikor rájuk lépsz. Szerezz be egy széles cipőt futáshoz és mindennapos viseletre. Manapság nagyon népszerűek a minimalista cipők vagy mezítlábas cipők, amelyek mezítláb járást szimulálnak. Ne feledd azonban, hogy a mezítlábas cipőre való áttéréshez alkalmazkodási időszakra van szükség, mivel más izmokat vesz igénybe, mint a hagyományos cipő viselése.
2) Speciális talpbetétek
Az orvosod javasolhatja egy speciális ortotikus talpbetét viselését, amit "metatarsal pelota"-nak neveznek. A futáshoz szabadon hozzáférhető talpbetétek állnak rendelkezésre, amelyek támaszt nyújtanak a lábnak, és a lábujjakat a megfelelő helyzetben tartják.
3) Fizioterápiás módszerek
A gyógytornász lesz az első számú partnered a gyógyulás útján. Speciális masszázsokat adnak, a lágyszöveti technikákra összpontosítanak, segítenek az ízületek mobilizálásában, és a helyzet súlyosságától függően célzott lökéshullám vagy radiális hullám kezeléseket javasolnak a gyógyulási folyamat felgyorsítása és a fájdalom enyhítése érdekében.
4) Megfelelő testmozgás
A láb gyógyításához aktívan edzeni és következetesen dolgozni kell az érintett lábbal, nemcsak a gyógytornász irodájában, hanem otthon is − nyújtással, pozicionálással és szenzomotoros gyakorlatok beépítésével. Bár bonyolultnak hangzik és a kemény munka leginkább rajtad lesz, nem kell aggódnod. A gyógytornász segít a gyakorlatokban és a helyes végrehajtásban és gondoskodik arról, hogy a kezelés a helyes irányba haladjon.
5) Kineziotaping
A kineziotape használata szintén jótékony hatással bír. A megfelelően alkalmazott tapasz támaszt és megfelelő igazítást biztosít a keresztívnek, ezáltal enyhíti a lábujjak mögötti csontok és az alatta lévő idegek fájdalmát.
6) Sebészeti idegeltávolítás
Végső megoldásként, ha a fájdalom konzervatív kezelés mellett sem javul, műtétet alkalmaznak. Ez magában foglalja az ideg érintett részének eltávolítását.
Megelőzhető a Morton-féle ideggyulladás kialakulása?
Jó hír − igen, megelőzhető! Van néhány tippünk a számodra:
- Kerüld a szűk cipő vagy a magas sarkú cipő gyakori viselését
- Részesítsd előnyben a széles lábujj résszel rendelkező cipőket, hogy sok hely legyen a lábujjak területén
- Építs be mobilizációs gyakorlatokat és lábujjnyújtásokat vagy talpmasszázsokat a nyújtási rutinodba
- A regeneráció részeként, megelőző intézkedésként vegyél részt fizioterápián
- Szerezz be állítható zoknit, amely elősegíti a láb helyreállítását lábujjelválasztókkal
- Vigyázz a lábápolásra és a higiéniára, beleértve a rendszeres tisztítást és a rendellenességek ellenőrzését
És melyik futócipőt válaszd?
A Morton-féle neuróma olyan jelenség, amely sajnos nem tűnik el egyik napról a másikra. És valljuk be, senki sem élvezi a futást fájó vagy bizsergő lábakkal. A megfelelő futócipő kiválasztása ilyen esetben még fontosabb. A cipő mely jellemzőit kell figyelembe venni?
- Széles felépítés: a széles lábfejű cipők több helyet biztosítanak a lábadnak, és enyhítik a lábujjakra nehezedő nyomást.
- Nagyobb méret: A futócipő méretének körülbelül 0.5-1.5 mérettel nagyobbnak kell lennie, mint a normál cipőd. Néhány kilométer után a lábad megduzzad és kitágul a cipőben, ezért több helyre van szüksége.
- Alacsonyabb esés: Az esés a sarok és a lábujj közötti különbség, amelyet milliméterben mérnek. Minél alacsonyabb a szám, annál természetesebb lesz a lépésed a cipőben. Nem feltétlenül kell "nulla" cipőben futnod, de törekedj olyan futócipőre, amelynek alacsonyabb esése van, körülbelül 4 − 8 mm között.
- Optimális párnázás: a középtalp habpárnázó elemei gondoskodnak az ütések lágyításáról. A Morton-féle ideggyulladás esetében tanácsos közepes vagy magasabb párnázású futócipőt használni, a nagyobb kényelem érdekében.
Top4Running TIPP: Mit jelent a párnázás a futócipőben, és miért jó szolga, de bizonyos esetekben rossz mester?